Medikal Giyim Nedir ?

MEDİKAL GİYİM

Ameliyat şartlarında kullanılmakta olan hasta örtüleri, cerrahi bölüm infeksiyonlarının gelişiminde etken olabilecek bakterilere karşı koruma göstermesi amacını taşımaktadır. Bu şekilde steril alan devam edebilir özelliğini korumakta, özellikle cerrahi zamanıyla dengeli infekte olma riski en minimuma indirilebilmektedir. Hasta örtüleri kullanımı için bu ilk koşul ve ameliyat şartları dikkate alındığında şu özellikler kesinlikle bulunan kurallardır.

Kullan at ürünler bahsedilen özellikleri; birden fazla kullanımlık ürünlere çok daha üst seviye sonuç vermektedir. 
 
Bu kısımda Ameliyatlarda kullanılmakta olan cerrahi örtü takımları, son senelerde çoğu sağlık sektörü firmaları tarafından tek kullanımlık olmak üzere tercih edilmeye başlanmıştır. Ameliyathanelerde kullanılmakta olan cerrahi kıyafetler enfeksiyon tehlikesi doğuran partiküllere karsı kendini savunmaktadır.

Tek kullanımlık cerrahi örtü kumaşları türkiye genelinde son 10 yıl içerisinde çoğalmaya başlamış olsada, cerrahi ameliyatlarında kullanım oranları %7-8 düzeylerinin üzerini geçememiştir. Kamuda kullanım seviyeleri ne yazık ki minimum seviyededir. Tek kullanımlık kumaşların, çok kullanımlık cerrahi örtülere göre kalkan özelliği olduğu ve tek seferde kullanıp attığınızdan dolayı hastane enfeksiyonu kalkan etkisi vardır.

Tek kullanımlık cerrahi örtü kumaşlar iyi yönleri ise; iyi bir kalkan doğurması, havalanma ve tüylenme yapmayışı, antisatik ve alevlenmeye karşı geciktirici bir yapıya sahip olmaları, tüy gibi ve kolay kullanımı oluşu, emici özelliği yardımıyla sıvıların biraraya getirilmesi vb...

Doğru Cerrahi Örtünün Özellikleri;
* Bariyer özelliği ile sıvılara sağlam bir şekilde karşılık verebilmeli,
* Neme ve bakteriyelere karşı dirençli olmalı,
* Yırtılma, Delinme ve aşınmaya karşı dirençli özelliğe sahip olmalı,
* Toz, tüy ve hava bırakmamalı,
* Antistatik ve aleve karşı savunma oluşturmalı,
* Toksik ürünlerden ayrılmış olmalı,
* Sıkı dokunmuş ve küçük delikli olmalı,
* Beden ısısını korumalı.

* Ergonomik olmalı, ebat ve pozisyonlara uygun olmalı,
* Maliyet ve yarar oranı pozitif olmalı.
Bu Yazıyı Paylaşmak İster misiniz ?
E-Bülten
İndirimli ürünler ve fırsatlardan ilk önce siz haberdar olmak istermisiniz?