Doktor Önlüğü Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

DOKTOR ÖNLÜĞÜ

Doktorlar neden beyaz önlük giyer?

Beyaz üniforma ilk kez Roma Senatosu seçimlerinde adayların temiz ve saf oluşunu göstergesi için kullanıldı.    

1800'lü senelerin sonlarında doktorlar bilim adamı olduklarını belli etmek için iyi bir isme sahip olan beyaz üniformayı giymeye başladı ve her gün geçtikçe doktorların göstergesi haline geldi.

Şifanın ve umudun rengi olarak da simgelendirilen beyaz üniforma dünya ortalamasında her 8 doktordan biri tarafından giyiliyor.

Günümüzde de sağlık sektörü çalışanları gerek temizliği gerekse anlamı açısından beyazı rengi tercih ediyor. Sağlık sektörü çalışanlarının kullanmakta olduğu üniforma ve kıyafetlerde alpaka kumaş kullanılıyor olması ve beden ölçülerine uyumlu olarak seçilmesine önem verilmelidir.
Doktor, hemşire ve sağlık sektörü personellerinin üniforma seçimlerinin yanında bir diğer dikkat edilmesi gereken husus ise; uzun süre ve genellikle de ayakta çalışıyor olan sağlık personelinin sabo terlikleri. Bu terlikler ortopedik olması sebebiyle sağlık sektörü personellerine öneriliyor.
19. yüzyılın sonlarına kadar olan senelerde doktorların üniformaları siyah renktelerdi. Bu üniformaların siyah üretilmesinin amacı kanı belli etmemesi ve bu sebeple kan tutması durumunu yaşayan hastaların doktorlara daha az sorun doğurmasını sağlamaktı. Ancak bulaşan kanların anlaşılmaması ve bu sebepten ötürü mikrobik hastalıkların bulaşmasına aracı olmasının görülmesi sonucunda Alman cerrah Ernst von Bergmann tarafından tüm sağlık sektörü çalışanları o dönemde laborantlar tarafından kullanılan beyaz üniformaya geçmesi sağlandı.
Bu Yazıyı Paylaşmak İster misiniz ?
E-Bülten
İndirimli ürünler ve fırsatlardan ilk önce siz haberdar olmak istermisiniz?